НОВ КРСТ НА БЛАГОВЕШТЕНИЕ

Пред храмовата слава, Светото Благовештение, поставен е нов крст на покривот на Стара црква или како што милуваат да ја наречат свештениците, на прилепската “светиња”, односно црквата Свето Благовештение. “Нека…

Loading

НАД 120 ХРАБРИ НУРКААТ ПО СВЕТИОТ КРСТ ВО БАЗЕНОТ САЛИДА

На 19 јануари е празникот Водици Во 19 јануари во 12 часот во водите во базенот од хотелот Салида ќе се фрла ветиот крст за празникот  Водици. Од година во…

Loading

МАЗНИК СО ПАРИЧКА ЗА СРЕЌА ЗА ВАСИЛИЦА

Прилепчани масовно ги слават и почитуваат традициите. Василица или стара нова година се слави на 14 јануари според јулијанскиот календар. Тоа е празник на целиот православен свет. Се слави именден…

Loading

ДА ЈА ОТВОРИМЕ ПОРТАТА, И СИНИЈАТА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦОТ

Ирена Јакимоска од Комфи Ангел, домаќин на празникот Свети Никола: Пораки за љубов, почитување и одговорност за градот и државата испрати генералниот менаџер Ирена Јакимоска од компанијата Комфи Ангел која…

Loading

ЗА СЕКОГО МЕСТО НА ЗАЕДНИЧКАТА ПОСНА ТРПЕЗА ПОД ОТВОРЕНО НЕБО

18-то одбележување на празникот Свети Никола во Прилеп За градската слава Св. Никола повторно се враќа литијата, настап ќе има црковниот хор и естрадната ѕвезда Калиопи. По 18-ти пат, Прилеп…

Loading

ВРАЧЕНИ НАГРАДИТЕ ТРЕТИ НОЕМВРИ

Највисоката општинска награда за животно дело „3-ти Ноември” –  по повод Денот на ослободувањето на Прилеп, годинава ја понесоа академикот д-р Валентин Мирчески за особен придонес во природно – математички…

Loading

УШТЕ ПЕТ БИСТИ НА АЛЕЈАТА НА НАРОДНИТЕ ХЕРОИ?

В година Се санираше Паркот на Револуцијата, основан во 1961 година. Се реконструира патеката пред бистите во Алејата на народните херои, сменети се дел од оштетените постаменти, исчистени се урните,…

Loading

ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА МИРЧЕСКИ, ДАМЕСКИ И ПОПОСКИ

Вечерва се доделуваат наградите по повод 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп Со највисокото градско признание, наградата за животно дело Трети ноември, вечерва на свечена седница на Советот…

Loading

ЧЕСТВУВАЊЕ ЗА 11 ОКТОМВРИ

Денот на народното востание, 11 Октомври традиционално беше одбележан со многу активности. На празникот, цвеќе пред споменикот на Методија Андонов – Ченто, потоа пред Кузман Јосифоски – Питу и на…

Loading

ПРЕКРАСНО МИСТИЧНО ЗДАНИЕ

Црквата Свето Преображение За Свето Преображение – големиот христијански празник, храм (слава) на црквата Свето Преображение, вообичаено се подготвува богата братска христијанска трпеза за граѓаните. Се поставуваат и внатре и…

Loading