ЧИСТА МАРА

Си биле еден маж и една жена. Жената ја викале Чиста Мара. Не оти била многу чиста, ами од што не била чиста. Што и да направела, дали леб да…

Loading

ВИЦ НА НЕДЕЛАТА

Пејо оди на лекар: – Што си таков во окото потечен бе? – Од многу мислење инфекција ми се направи. – Е да бе, кај постои такво нешто? Како тоа?…

Loading

АПЧИЊА ЗА ЗДРАВИ

Кога народот ќе ги прочита политичарите тие веднаш треба да одат на отчитување кај народот. х Ако не си Соломон не се фали дека постапуваш како него. х Кога немаш…

Loading

ЧУДО ОД БРМЧАЛО

Дошло време да им се каже сиктер за воловите спрегнати ѕевгар. Стигнало едно големо чудо. Трактор да ти се вика. И тоа странска марка “Форсон”, дар од Владата за чорбаџијата…

Loading

ТРИ ПОБЕДИ И ТРИ РЕМИ НА ЕВРОПСКОТО

Шах Тоа е остварувањето на фидемајсторот Роберт Велески во Врњачка Бања, Србија на Европското поединечно првенство. Мошне солидно, ако се земе предвид дека стартуваше од 393. место, стигнувајќи на крајот…

Loading

ПРАЗЕН ВИКЕНД

Ракомет Интересен почеток на пролетниот дел од Супер лигата за жени, во плеј-аут групата. На натпреварот Скопје – Деспина не се знаеше победникот до крајот. Прилепчанките водеа 26:25, но конечниот…

Loading

ПО ТРИ НЕДЕЛИ ОДМОР, ДУЕЛ СО СКОПЈАНИ

Кошарка Поради непарниот број екипи, во Третата кошаркарска лига Б-група имаше по една слободна во секое коло, а од минатиот викенд има по две. Причина е исклучувањето на Албес од…

Loading

МОЖЕН ЛИ Е ПОДВИГ СО СИЛЕКС?

Фудбал Некогаш ќе беше смешно некој да спомне некаков подвиг дома на Победа со Силекс, но сега сето ова има реална основа, поради табелата и формата на ривалите. На табелата…

Loading

ДВЕ РУНДИ ВО ПРИЛЕП

Пинг-понг Иако нема многу просторни можности, Прилеп се почесто е домаќин на пингпонгарски настани. В недела (11 ч.) во салата за пинг-понг до Соколаната, има две рунди од Втората машка…

Loading

МИКЕНА, НАФЛИО, ЕПИДАУРУС, КОРИНТ…

Пелопонез Пелопонез, земја на некогашната храбрата Спарта, со раскошно културно – историско наследство. Полуостровот привлекува и со бројните места за одмор и  крај археолошките локалитети.  Не  е доволно ден-два да…

Loading