Пронајдена дрога, приведен дилер

Вчера полицијата од Прилеп го лишиле од слобода И.К.(50) од Прилеп. При претресот во на неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени бела грутчеста материја, дигитална вага…

Loading

КАЈ ПРИЛЕПЧАНЕЦ НАЈДЕНА МАРИХУАНА

На 14 март во населбата „Точила“ полициски службеници лишиле од слобода 22- годишен прилепчанец, бидејќи кај него била пронајдена марихуана. Лицето е приведено во полициска станица и по целосно документирање…

Loading

ПРИВЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ КОЈ НА КОЛЕДЕ ПУКАЛ СО ПИШТОЛ

Полицијата изврши претрес во Прилеп, пронајден е пиштол, а приведено е едно лице. На 13.03.2023 во 07.50 часот, полициски службеници од Полициската станица Прилеп лишиле од слобода 42-годишен прилепчанец. При…

Loading

ОПОЖАРЕНИ ДВЕ ВОЗИЛА

Две возила биле опожарени утрово на ул.„Цане Илиоски“. Околу 4.30 часот  во Полициската станица било пријавено дека настанал пожар во патничките возила „сеат кордоба“ и „БМВ“, сопственост на 68-годишен и…

Loading

УКРАДЕНИ 54 СООБРАЌАЈНИ ЗНАЦИ

Околу 50тина сообраќајни знаци се украдени во прилепско. Од магистралниот пат А3 Прилеп – Тополчани биле одземени 17 сообраќајни знаци, од регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод биле одземени 26 сообраќајни знаци…

Loading

ВО ЕДЕН ДЕН – ДВЕ ЖЕНИ ПРИЈАВИЛЕ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

Две пријави за семејно насилство пристигнале вчера во полицијата. За физички напад врз сопругата е привeден прилепчанец, а во другиот случај семејно насилство пријавила вонбрачна сопруга. Како што информираат од…

Loading

СЕ СКАРАЛЕ И ПУКАЛ В ЗЕМЈА

            На 14.2.2023 г. околу 18.45 часот во Прилеп, полициски службеници од Прилеп го  лишиле од слобода Р.М. (63) од Прилеп. Околу 18.10 часот, по претходна расправија со А.М. (28)…

Loading

МВР: ВНИМАВАЈТЕ, СЕ ИСПРАЌААТ ЛАЖНИ ЕЛЕКТРОНСКИ ПОРАКИ, НЕ ГИ ОТВОРАЈТЕ ЛИНКОВИТЕ

Министерството за внатрешни работи и СВР Битола во денешното соопштение ги предупредува граѓаните да внимаваат, бидејќи лажни електронски пораки се испраќаат во име на МВР и дека станува збор за…

Loading

ПРВОТО БЕБЕ Е ЖЕНСКО

🚼 Првото бебе во новата 2023 година во Прилеп е женско. Четири часа после полноќ во новата година во одделението за гинекологија и акушерство при ЈЗУ Општа болница „Борка Талески”…

Loading

Училишната лабораторија во СОУ „Ѓорче Петров“ доби лабораториска опрема од Витаминка

Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ Прилеп за потребите на училишната лабораторија доби донација од Витаминка, лабораториска опрема. Станува збор за нова и за користена, но функционална опрема на која што…

Loading