ПУКАНКИ ЗА ЗАБАВА И ЗДРАВЈЕ

Пченката е билка која стана и човечка храна. Најпозната е шеќерната пченка. Житарката е богата со витамини и со јаглехидрати. Затоа се консумира наместо леб во многу национални кујни. Пченката…

Loading

ПОСТ СО КОМПИРИ И ПИПЕРКИ НА ВОДА

Немојте да си мислите дека ако нема масло или маснотија, јадењето ќе биде помалку вкусно. Посни пиперки треба да се јадат не само кога се пости, туку цела година. Има…

Loading

БРЗО СЛАБЕЕЊЕ СО ЈАБОЛКОВА КИСЕЛИНА

Нема волшебно стапче за слабеење со погрешна исхрана и лоши животни навики. За ослободување од вишокот на килограми, првин да се коригира исхраната, да се исфрлат намирниците кои организмот “не…

Loading

ПАШКАНАТ ЕЛИМИНИРА ВИШОКОТ НА КИЛОГРАМИ

Бројни се причини зошто пашканатот треба почесто да е на нашата трпеза. Оваа билка спаѓа во највредните градинарски култури. Ја подобрува работата на бубрезите. Како диуретик, делува и врз работата…

Loading

МЕД И СОДА БИКАРБОНА УНИШТУВА НАЈОПАСНИТЕ БОЛЕСТИ

Терапија против канцер со мед и сода бикарбона само за еден месец дава неверојатни резултати. Најсподелуваниот рецепт е терапијата без месо, шеќер и бело брашно. Мешањето на сода бикарбона со…

Loading

ИЛАЧ ОД 4 БАДЕМИ ВО ВОДА

Бадемите се богати со витамин Е. Тој е витамин на плодноста. Богати со магнезиум, калиум, цинк. Содржат и амигдалин, кој не е за претерување на конзумација. Најдобро е да се…

Loading

НОРМАЛЕН ПРИТИСОК СО…

Природните лекови превенираат одредени болести со векови. Комбинацијата на лековитите билки делува зајакнувачки за имунитетот. Постарите подготвувале природни лекови за сериозни болести, покрај конвенционалната медицина. Една баба не се разболела…

Loading

ЛЕК ЗА ЗДОДЕВНИ „БОЛЕСТИ“

Сода бикарбоната во комбинација со јаболковата киселина може да излечат бројни здравствени состојби. Се користи за нега, особено на косата. Прамените стануваат поубави, поцврсти, посјајни и поеластични. Помага во борбата…

Loading

ЗАПАЛЕНО ГРАНЧЕ БОЖЈИ ДУХ УНИШТУВА ВИРУСИТЕ

Билката Божји дух е грмушка со силен мирис, сличен на рузмарин и лаванда. Тоа е повеќегодишна ретка билка. Карактеристична е со силниот мирис, поради големиот процент на етерично масло. Затоа…

Loading

ПОБЕДНИКОТ НА СИТЕ БОЛЕСТИ

Ова е најмоќниот природен антибиотик кој ги уништува сите инфекции. Се подготвува од само неколку состојки, од чија комбинација произлегува многу моќен лек. Потребни се 700 мл. јаболков оцет, 1/4…

Loading