СРАМОТА Е ПРИЛЕП ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА СО МИЛИОНИ ЕВРА ЗА КРУЖЕН ТЕК

За екс министерот Сугарески Поранешниот министер за транспорт и врски, Горан Сугарески предупреди дека за изградба на кружен тек, Прилеп ќе издава обврзница изразена во милиони евра. -Обврзницата значи финансиско…

Loading

ЛОКАЛНА ОБВРЗНИЦА ОД ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ИНФРАСТРУКТУРНИ ЗАФАТИ?         

Локалните власти подготвуваат законски терен за задолжување со 5 милиони евра преку издавање на општински обврзници. На јавна расправа, градските власти понудија четири капитални проекти, три од инфраструктурата и еден…

Loading

ПРИЛЕП Е УРНЕК ВО СЕЛЕКЦИЈА НА ОТПАДОТ

Министерот за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова, го пофали прилепски Комуналец за соодветниот третман на ѓубрето, особено во селекцијата на отпадот. Според неа, само Прилеп работи позитивно на…

Loading

СО ТРАНСПАРЕНТИ ДО ОДГОВОРИ ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ

Советниците од опозицијата на седницата Советниците на СДСМ и Коалицијата го потсетија градоначалникот Борче Јовчески на нереализираните изборни ветувања. На 23-та седница на Советот, од говорницата, но и со транспаренти…

Loading

ПРИЛЕП МЕЃУ 10-те НАЈДОБРИ ОПШТИНИ

Општината Прилеп претставува успешен пример за висококвалитетно локално управување и е една од најдобрите 10 општини во државава во однос на предзивиците поврзани со капацитетите за управување со јавните финансии.…

Loading

ВО 2027 ГОДИНИ ПО НОВ ПАТ ДО БИТОЛА?

Следниот месец треба да стартува изградбата автопатот  Прилеп – Битола (39,3 км), а треба да биде готов за 5 години. Конзорциумот „Бехтел и Енка” ќе ги гради делниците Тетово –…

Loading

РАДОСТ, РАДОСТ НОСИ

Во Старскиот дом Децата од градинките ги израдуваа бабите. Групите од објектот Тризла го посетија Старски дом ,,Киро Крстески – Платник”. Со песна, оро и рачно изработени каранфили го честитаа…

Loading

ПЕНЗИОНЕРКИТЕ ИГРАА ЗА ОСМИ МАРТ

По две пандемиски години прилепските пензионерки го одбележаа Денот на жената Осми март на посебен начин. Повеќе од 250 пензионерки со педесеттина гостинки од Неготино се веселеа, играјќи ора и…

Loading

СОРАБОТКА ЗА ЕКОНОМСКИ НАПРЕДОК

Јовчески  и Проданоски во Комфи Ангел Градоначалникот Борче Јовчески заедно со претседателот на Советот, Дејан Проданоски ја посетија една од најголемите општествено – одговорни компании во Прилеп, Комфи Ангел. –…

Loading

МЛАД ЧОВЕК ЗАГИНА НА РАМПАТА КАЈ СТОЧНИОТ ПАЗАР

39 годишниот Д.М. од Прилеп загина и уште двајца се повредени во сообраќајна несреќа на железничкиот премин кај Сточниот пазар. Воз удрил во автомобилот Мерцедес. Екипи на итната медицинска помош…

Loading