ЗАМРЗНАТА ТАБЕЛА

Фудбал Редоследот на тимовите од првото до четвртото место ретко се менува во Третата лига – Југ.  Пред другите екипи со квалитетот се Вардар, Питу Гули, Големо Коњари, Превалец. Одамна…

Loading

ПО ТРИ БОДА ВО СКОПЈЕ

Ракомет Поради натпреварите во групи од Купот на Македонија (Прилеп со 28:29 загуби од неготински Вардар), беше пауза во првенството од ракометната машка Супер лига. Во рамките на плеј-аутот, екипата…

Loading

ДЕРБИ ВО ТЕТОВО

Кошарка Еден од поинтересните мечеви во кошаркарската Трета лига Б-група е викендов во Тетово. Водечкиот Мега баскет од Прилеп му гостува на второпласираниот Тетекс. Прилепчаните се толку надмоќни во првенствово,…

Loading

КАКО ДА СЕ ПОБЕГНЕ ОД ДНОТО?

Фудбал Кога е во прашање Победа, тешко некој од возрасните навивачи да се сети од минатото на нешто слично како денес. Порази, порази, порази… Прво беше само една победа и…

Loading

МЛАДОСТ 96 Е НА ПАТ ДА ЈА ВРАТИ ТИТУЛАТА

Пинг-понг Екипата Младост 96 со убедливи 4:2 го совлада скопскиот Телеком нец 2 на дербито од пингпонгарската Супер лига на Македонија. Ова е најдобар показател за силата на прилепскиот тим,…

Loading

ТРИ ПОБЕДИ И ТРИ РЕМИ НА ЕВРОПСКОТО

Шах Тоа е остварувањето на фидемајсторот Роберт Велески во Врњачка Бања, Србија на Европското поединечно првенство. Мошне солидно, ако се земе предвид дека стартуваше од 393. место, стигнувајќи на крајот…

Loading

ПРАЗЕН ВИКЕНД

Ракомет Интересен почеток на пролетниот дел од Супер лигата за жени, во плеј-аут групата. На натпреварот Скопје – Деспина не се знаеше победникот до крајот. Прилепчанките водеа 26:25, но конечниот…

Loading

ПО ТРИ НЕДЕЛИ ОДМОР, ДУЕЛ СО СКОПЈАНИ

Кошарка Поради непарниот број екипи, во Третата кошаркарска лига Б-група имаше по една слободна во секое коло, а од минатиот викенд има по две. Причина е исклучувањето на Албес од…

Loading

МОЖЕН ЛИ Е ПОДВИГ СО СИЛЕКС?

Фудбал Некогаш ќе беше смешно некој да спомне некаков подвиг дома на Победа со Силекс, но сега сето ова има реална основа, поради табелата и формата на ривалите. На табелата…

Loading

ДВЕ РУНДИ ВО ПРИЛЕП

Пинг-понг Иако нема многу просторни можности, Прилеп се почесто е домаќин на пингпонгарски настани. В недела (11 ч.) во салата за пинг-понг до Соколаната, има две рунди од Втората машка…

Loading