297 санкционирани возачи викендот на подрачје на СВР Битола, 162 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Битола во текот на викендот (12/13/14.04.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на СВР Битола изречени се вкупно 297 мерки, меѓу кои за…

Loading

Посета на јапонскиот амбасадор во Витаминка

Амбасадорот на Јапонија, Оцука Казуја денеска ја посети Витаминка. Во рамките на посетата, делегацијата имаше можност да се запознае со работата на компанија, деловните активности и производниот асортиман. Директорите на…

Loading

ИСЧЕЗНАТИОТ ПРОНАЈДЕН И ВРАТЕН ДОМА

Исчезнатиот 33-годишен Лазе Р. е пронајден и вратен дома. Инаку, потрагата по него траеше од вчера. На 24.03.2024 во 23.00 часот во ОВР Прилеп Р.М.(28) од Прилеп, пријавила дека нејзиниот роднина  Л.Р. (33)…

Loading

Претреси во прилепско, пронајдена дрога

Вчера, врз основа на судска наредба, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при ОВР Прилеп – СВР Битола во координација со полициски службеници од Одделот…

Loading

Изјава од дежурниот лекар во Итната медицинска помош по увидот на синоќешното убиство

Во 19:35ч во службата за ИМП – Прилеп беше примен повик за лице паднато што крвари в центар. Повикот беше примен преку 112. Екипата одговори на повикот и излезе на…

Loading

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Утрово, во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и дваесет иедногодишник, двајцата од с. Сенокос, поради сомнение за сторено…

Loading

„Под нулата“ – Како уметниците праќаат визуелна порака да се намали глобалното затоплување

Уметници од Прилеп испраќаат порака за борба со климатските промени и глобалното затоплување. Во мулимедијалниот проект „Под нулата“ на Викторија Димеска, групата  ликовни уметници ги истражуваат проблемите или решенијата. Секој…

Loading

Пронајдена дрога, приведен дилер

Вчера полицијата од Прилеп го лишиле од слобода И.К.(50) од Прилеп. При претресот во на неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени бела грутчеста материја, дигитална вага…

Loading

КАЈ ПРИЛЕПЧАНЕЦ НАЈДЕНА МАРИХУАНА

На 14 март во населбата „Точила“ полициски службеници лишиле од слобода 22- годишен прилепчанец, бидејќи кај него била пронајдена марихуана. Лицето е приведено во полициска станица и по целосно документирање…

Loading

ПРИВЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ КОЈ НА КОЛЕДЕ ПУКАЛ СО ПИШТОЛ

Полицијата изврши претрес во Прилеп, пронајден е пиштол, а приведено е едно лице. На 13.03.2023 во 07.50 часот, полициски службеници од Полициската станица Прилеп лишиле од слобода 42-годишен прилепчанец. При…

Loading