МОРКОВ ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА

Постои природна маска за регенерација на структурата на коренот од косата што го стопира опаѓањето. Најдоброто решение го нуди природата. Потребна е само една намирница.

Постои едноставен рецепт за јакнење на коренот, за обнова на косата и го спречува опаѓањето. Морков е одличен извор на витамините бета каротен, витамин. Дава о добар вид и влијае и на косата. Ги подобрува здравјето на косата, ноктите и кожата. Помагаат и во детоксикација на организмот, па и на создавањето на нови клетки.

На ситно ренде се рендаат неколку свежи моркови, па се масира косата во коренот. Да се олесни миењето, се нанесува само сокот од блендиран морков како каша. Се остава да делува минимум 15 минути, а потоа добро се мие косата на вообичаен начин. На почетокот, маската се нанесува пред миење, најмалку 5 пати по ред. Кога косата ќе зајакне, доволно е да се нанесува рендан морков еднаш неделно. Првите резултати се забележуваат по неколку третмани.

Loading