ИЛАЧ ЗА ЗГЛОБОВИ

Некои луѓе не можат да одат поради силни болки на колената. Но, постои напиток кој не може да направи атлетичар, ама може дрстично да влијае на вижењето.

Рецептот е добар и за главоболки или слаба циркулација.

Потребни се 1 банана, 1 главица црвен кромид,1 мала лажичка куркума во прав и 200 мл вода.  Бананата се лупи и се ече на помали парчиња. Исто така и кромидот. Стават во блендер со куркумата и вода, па се блендираат  до еднолична смеса. Се цеди низ сито или густа газа. Се пие една чаша на гладно пред појадок. Може да се додаде малку мед за подобрување на вкусот.

Добро е да се пие сурутка и мешавина од сусам и мед.

Бананата, поради високата содржина на калиум, ја ублажува болката во мускулите. Влакната помагаат за исфрлање на токсините од телото и придонесува за нормална функција на цревата.

Црвниот кромид содржи и витамини од групата Б, витамини Ц, А, калиум, цинк, јод, железо, магнезиум, бакар. Има имуномодулаторно дејство, бактерицидно, антифунгално… Спречува создавањето на згрутчување на крвта, ја разредува крвта и го балансира нивото на шеќер.

Loading