ЈАБОЛКОТО Е „КРАЛ НА ЕСЕНТА“

jabolka

Јаболкото има до 40 проценти витамин Ц и ги содржи витамините А, Е, Б1, Б2, Б6 и Бета каротен. Тоа содржи и минерали калиум, калциум, фосфор и железо. Богато е со полифеноли – растителни соединенија кои имаат силна антиоксидантна активност. Барем едно јаболко дневно придонесува за општото здравје. Обично се јаде сурово, но и печено, варено, сушено, преработено во сок, мармалад, џем, желе и јаболков оцет. Во просек, водата сочинува 82 проценти од тежината на плодот, јаглехидратите имаат околу 12 проценти, масти и протеини заедно околу еден процент, а целулозата се наоѓа во плодот околу еден процент. Содржи шеќер, органски киселини, во многу мали количества сите есенцијални и неесенцијални аминокиселини, арома и бои. Јаболкото е богато со влакна и има корисен ефект врз метаболизмот, особено кога ги јадете со житни култури. Јаболката се корисни. Против тромавост, надуеност и расипан желудник, неколку недели јадете кисело јаболко три пати на ден, јадете кисело час до два пред или по оброкот. Против дијареа – се јаде рендано или компот од јаболко. Особено се препорачува употребата на кисело јаболко. Ако се ренда, не се засладува. Пред да ги јадете, оставете ги малку во воздухот да потемнат. За подобро варење, редовно јадете печено или варено јаболко или компир од јаболка, особено во зима.

Препорачливо е да се јадат две свежи јаболка по појадок и вечера. Терапијата трае пет дена. Бидејќи е сиромашно со калории (100 гр јаболко имаат околу 40 калории), тоа е добар избор и за диета.

Loading