РИКАЛОСКИ ВТОР МЕЃУ 30

Пинг – понг: Нов успех на талентот од Младост 96

Dva medala - Aleksandar RikaloskiУште еден одличен пласман на прилепската пингпонгарска надеж, Александар Рикалоски од Младост 96. На  Државното првенство за пионери во Куманово го освои сребрениот медал, потврдувајќи го талентот и покажувајќи дека со напори се одржува континуитетот неколку години во врвот. Првенството не беше лесно, мегу 30 учесници од земјава. Триумфално ја мина групата, надмоќно ги совладуваше и останатите пречки во нокаут елиминациските мечеви. Изгоре во желбата за финалето, каде е поразен од најсилниот ривал, Методиј Бужаровски од Рисови Скопје.

 – Загубив минимални 3-2. Дуелот беше интересен, полн со пресврти. Одлучија нијанси. Задоволен сум со вицешампионската титула – вели Рикалоски.

Тој беше поуспешен во двојки, во тандем со шампионот Бужаровски. Двајцата најдобри ги здружија силите и немаше промашување да стигнат до титулата меѓу пријавените 12 двојки.

Рикалоски дојде дома со два медала, дипломи и пехар.

Забележителен настап со освоено 6. место поединечно имаше клупскиот другар Дамјан Стојчев.

Loading