Петмина прилепчани

Прва лига

Според објавените клупски списоци петмина прилепчани се прволигашки фудбалери. Најмногу, четворица, се во скопскиот Металург: голманот Давор Талески, стоперот Дарко Илиески, за врска Јорданчо Наумоски и повратникот од Чешка, напаѓачот Зоран Даноски. Таму до неодамна беше шпицот Марјан Радески, кој за рекордни 150 илјади евра премина во тетовска Шкендија.

Единствен прволигашки тренер е Гоце Седлоски на Вардар.

Loading