ЛИМОН, ЛУК И ОЦЕТ ПРОТИВ БЛОКАДИ НА СРЦЕТО

Лимонот, лукот и оцетот се најздравите намирници во светот. Лимонот и лукот се богати со здрави хранливи материи и имаат многу здравствени придобивки за човечкото тело. Комбинацијата помага за подобрување на здравјето на артериите. Кога нивото на лошиот холестерол е превисок, се акумулира во ѕидовите на артериите. Со тоа се намалува протокот на крв и се создава ризик од срцев или мозочен удар.

Природните лекови се покорисни и немаат никакви несакани ефекти. На пример, јадењата треба да се прават со повеќе лук и лимон. Сепак не се замена за вистинскиот лек.

Мешавината од лимон и лук е совршена за отстранување на блокадите на срцето.  Се зема  чаша сок од лимон, чаша сок од ѓумбир,  чаша сок од лук сечкан и исцеден,1чаша јаболкова киселина. Треба да се измешаат сите состојки и да се готват половина час на умерено ниска температура. Смесата се остава да се излади. Па се додаваат 3 чаши природен мед. Се чува во тегла во фрижидер. Се дозира со по една лажица секое утро пред појадок.

Третманот е многу едноставен и лесен за изведување и не чини многу пари.

Loading