КАЛИНКАТА Е НАЈДОБРИОТ ПРИЈАТЕЛ НА МАЖИТЕ

Калинката е неверојатно корисен плод со уникатни состојки, одлични за здравјето. Ослободува хормони на среќа ио го подобрува расположението, изобилува со витамин Ц, антиоксиданси за заштита на срцето, калиум и калциум за здравје на коските…

Постојат најмалку 5 причини зошто треба почесто да ја јаде најздравите плодови на светот.

Еден плод калинка задоволува дури 16% од дневните потреби за витамин Ц. Се препорачува за јакнење на имунитетот, посебно во зимскиот период, кога е сезона на настинки, вирози и грип.

Содржи антиоксиданс, пуницалагин, кој е благотворен за здравјето на срцето и крвните садови. Со консумација се намалува крвниот притисок и нивото на лошиот холестерол во организмот.

За расположение добро е да се јаде калинка која поттикнува создавање на серотонин, хормон кој регулира бројни биолошки функции во телото, од телесна температура до апетитот. Дава чувство на ментална опуштеност и задоволство.

Богата со калиум , калциум, фосфор и железо и е чувар за здравјето на забите и е одлична превенција од остеопороза.

Екстрактот од калинка има 10 пати посилно дејство од плодот. Една чаша сок дневно го подобрува квалитетот на спермата, ја намалува можноста од добивање на еректилна дисфункција и ја заштитува простатата.

Сокот од калинка е одличен сојузник за уништување на бактериите во организмот, како што се ешерихија коли и стафилококи.

Loading