ТОПЕЊЕ НА 5 КИЛОГРАМИ ЗА ШЕСТ ДЕНА БЕЗ ГЛАД

slabeenjeБез глад се разрешува дилемата дека за 6 дена мзое да се сметната 5 килограми. Тајната е во консумирање неограничено количество протеини со одвај забележлив процент на јагленихидрати. Диетата се состои од три фази. Четвртата фаза е одржување на постигнатото.

Во првата фаза се ограничува внесот на јагленохидратите  на 20 г. дневно две седмици. Во втората фаза постепено се воведуваат јаглехидратите преку зеленчукот. Во третата фаза се формира оптимална количина на јаглехидрати. По престанокот се советува ограничен внес на јагленохидрати. Тоа е четвртата фаза.

Кога се елиминираат јаглехидратите од дневните оброци, црниот дроб ги претвора масните наслаги во глукоза, а дополнителни производи од оваа синтеза се токсичните кетони. Кетоните го потиснуваат апетитот и помалку се јаде. Така се губи телесната маса. Диетата препорачува консумирање на витамински суплементи за надомест на дефицитот на витамини и минерали.. Без ограничување може да се јаде месо, риба и јајца. Сирење, зеленчук, маслинки, масла и масти се јадат во ограничени количини. Целосно се забранети алкохолни пијалаци, шеќер, овошје, млеко, јогурт, житарки и производи од брашно и слатки.

Првата фаза го менува метаболизмот со 20 грама дневно јагленохидрати. За појадок може да изеде омлет од две јајца со шунка или сланина, за ручек месо на скара, а за вечера варена риба. Оваа фаза трае 14 дена. Втората фаза подразбира губиток на телесната маса од масните залихи. Дневниот внес на јаглени хидрати е ограничен на 15 до 40 грама. Тоа значи месо, зеленчук… Во третата фаза постепено се воведуваат јаглехидратите, но ограничени на 60 г. Овој лимит се пренесува и во чертвртата фаза за одржување на постигнатата тежина.

Со целосно исклучување на јаглехидратите, се топат масните наслаги. Со првите 6 дена се губат 5 кг, а секој следен ден ,,паѓа,, уште по еден килограм. За 24 дена се губат до 20 кг.

Забрането е консумирање на леб, компир, брашно, ориз, соја, грашок, презли, похувано месо, тестенини, кикирики, мушмули, лешник, виршли, запршка, маргарин, шлаг, шеќер, чоколадо, разни закуски солени и слатки, сирење, ништо од овошје…. Се ограничуваат и млекото, путерот, киселото млеко и павлака, јогурт, сирење кашкавал, изварка… во полседната фаза.

Дозволено е консумирање на јајца приготвени на сите можни начини, сите видови месо, јунешко, пилешко, телешко, јагнешко, гускино, паткино, мисиркино, сите видови внатрешни органи, дивеч на сите начини освен похуван, варено, печено, скара, а може да се јадат и џимиринки без леб, суво месо, колбаси освен виршли, сите видови месен нарезок, сите видови риба, морска, слатководна, рибни конзерви. Потоа сите видови салати, свежа салата, пиперки свежи или печени, домати, краставица, зеље, салата од морски плодови, салата од кромид, свеж спанаќ кои можат да се зачинуваат со масло, оцет, сол, пипер… Зеленчук, карфиол, блитва, спанаќ, праз, кељ, кромид, зеље, аспарагус, моркови, магдонос, целер, ротквици, печурки. Дозволени пијалаци се минерална вода, лимон, црно кафе, сите видови чај без шеќер, 500 мл бело вино после 6 дена од диетата. Наместо шеќер, пожелно е да се користи вештачки засладувач.

Се препорачува на луѓето без физички напори кои можат да ја ограничат консумацијата на јаглехидрати максимум до 60 г. дневно.

Loading